kon

Hypotéka je závazek na desítky let. Za tu dobu se ale naše životní, pracovní i finanční podmínky mohou změnit. Pokud nabízíte k prodeji byt financovaný hypotékou, nemusíte se ničeho obávat. Prodej bytu zatíženého hypotékou není nic složitého. Administrativně je jen o trochu náročnější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti. 

 

 

Existuje několik možností:

  • kupující uhradí celou prodejní cenu z vlastních peněz
  • převod hypotéky na kupujícího
  • zájemce si na nákup vezme novou hypotéku u vašeho poskytovatele
  • kupující si sjedná novou hypotéku u jiného zájemce

 

Kupující uhradí celou prodejní cenu z vlastních peněz

Nejjednodušší možností je když kupující má vlastní zdroje a nemusí si půjčovat. V momentě když uzavřete rezervační smlouvu požádáte banku o vyčíslení hypotéky. Částky za kterou nemovitost prodáváte se rozdělí na dvě části. Jedna část pokryje hypotéku a druhá část bude vyplacena na vás účet. 

Převod hypotéky na kupujícího

V tomto případě může kupující přebrat vaši hypotéku za stejných podmínek jaké jste měli vy. Dobrou zprávou je, že při převodu hypotéky na jinou osobu se již znovu nevypracovává nový odhad zastavené nemovitosti. Banka si od kupní ceny odečte aktuální výši nesplacené hypotéky a po provedení změny v katastru nemovitostí zašle zbývající část peněz na účet prodávajícího. 

Zájemce si na nákup vezme novou hypotéku u vašeho poskytovatele

Kupující si může vzít novou hypotéku u stejné banky jako ta původní. V podstatě se pouze změní podmínky půjčky. Pro prodávajícího to může znamenat nižší poplatky za předčasné splacení půjčky. Poskytovatel však nemusí kupujícímu nabídnout stejně výhodné podmínky, jaké by získal jinde.

Kupující si sjedná novou hypotéku u jiného zájemce

Další možností je, že si kupující na prodávaný byt vezme novou hypotéku u jiné banky, která mu nabídne výrazně nižší úrokovou sazbu nebo jiné výhodnější podmínky.  V tomto případě musí původní banka souhlasit s tím, že bude mít nový poskytovatel zástavní právo  k nemovitosti. Prodávající musí požádat o vyčíslení zůstatku úvěru a o souhlas s přistoupení nové banky na druhé místo v zástavě a příslib k vymazání zástavního práva k nemovitosti.Po splacení hypotéky prodávajícího se původní banka vzdá svého zástavního práva a v katastru zůstane zapsaná pouze banka kupujícího.